Skip to content

Geometria i zbieżność kół 3D

Najważniejsze korzyści wynikające ze skorzystania z naszego urządzenia Pro Geo 3D:

 • Zdecydowanie krótszy czas wykonania usługi.
 • Zbliżona cena wykonania usługi do jej “tradycyjnego” odpowiednika.
 • Dostarczanie dodatkowych informacji o zużyciu poszczególnych komponentów układu jezdnego.
 • Wykrycie potencjalnie niebezpiecznych, zużytych elementów zawieszenia.
 • Zasadniczo wyższa precyzja ustawienia tak zbieżności kół jak i geometrii zawieszenia.
 • Możliwość przeprowadzenia usługi dla samochodu osobowego, ale też i dla samochodu dostawczego typu BUS do 3,5 t.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zadzwoń i umów się na wizytę

Więcej informacji o technologii 3D w zakresie ustawiania zbieżności kół oraz geometrii zawieszenia.

Coraz bardziej skomplikowane układy jezdne pojazdów mechanicznych wymagają nowoczesnych sposobów diagnostycznych. Jedną z możliwości wyeliminowania defektów i przywrócenia prawidłowej zbieżności kół jest specjalistyczne badanie geometrii kół w technologii trójwymiarowej.

Co to jest geometria kół 3D

Geometria kół 3D polega na przeniesieniu w trójwymiarową rzeczywistość obrazowania prawidłowości ustawienia kół pojazdu samochodowego. Specjalista dokonujący pomiaru za pomocą urządzenia 3D, ma możliwość sprawdzenia rzeczywistego rozstawu osi i kół w dowolnej płaszczyźnie.

Technologia wizualizacji trójwymiarowej dostarcza znacznie większej ilości informacji niż tradycyjna diagnoza zbieżności. Dzięki zgromadzonym informacjom możliwe jest szybsze i skuteczniejsze wyeliminowanie najistotniejszych usterek, wpływających m.in. na szybsze zużywanie się opon, łączników czy maglownicy. Korzystając z tej technologii można zobrazować także rozszerzoną zbieżność kół 3D.

Jak ważne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe ustawienie geometrii kół

Mechanik przeprowadzający badanie uzyskuje kilkadziesiąt różnych danych, dotyczących poszczególnych parametrów układu jezdnego. Dzięki temu w znacznie łatwiejszy sposób można zorientować się, które z elementów rzeczonego układu będą wymagać najpilniejszej wymiany. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa jazdy i oszczędności finansowych w dłuższej perspektywie czasu. Niebezpieczeństwo związane z nieprawidłową geometrią kół ma przełożenie na dłuższą drogę hamowania, mniejszą precyzję w manewrowaniu pojazdem, czy opornym działaniem kierownicy. Ustawienie zbieżności kół oraz ustawianie geometrii w prawidłowych wartościach przekłada się zatem na większy komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drodze.

Czym różni się “zwykłe” ustawianie geometrii kół od ustawiania geometrii kół 3D

Geometria kół 3D znacznie różni się od tradycyjnego badania diagnostycznego układu jezdnego. Urządzenie pomiarowe obrazujące w trzech wymiarach dostarcza szeregu informacji dzięki specjalistycznym elementom, takim jak kamery IR czy pasywne ekrany miernicze. Te komponenty, w przeciwieństwie do prostych i starszych urządzeń pomiarowych, są w stanie dostarczyć znacznie większej ilości danych o bardziej precyzyjnej charakterystyce. Urządzenie wykonujące geometrię kół 3D posiada wbudowany komputer, a także ruchomy zestaw kamer, który umożliwia dokonywanie pomiarów pod różnymi kątami, o zmiennych nachyleniach. Nowatorska zbieżność kół 3D dostarcza także informacji o zużyciu poszczególnych komponentów układu jezdnego, co jest niezwykle ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Co ważne, znaczne różnice nie dotyczą kwestii finansowych. Ustawiona zbieżność kół – cena takiego zabiegu wynosi około 100 zł, a geometria kół – cena może oscylować pomiędzy 100 a 200 zł.

Ustawienie zbieżności kół oraz geometrii zawieszenia w autach typu bus.

Urządzenie do ustawiania zbieżności kół i geometrii zawieszenia Pro Geo 3D, którym dysponujemy, umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie tych parametrów samochodu zarówno w autach osobowych, jak i w samochodach dostawczych typu Bus. Zapraszamy zawodowych kierowców do skorzystania z naszej usługi, tym bardziej pamiętając jak wiele kilometrów Panowie przejeżdżają. Biorąc pod uwagę ten fakt, prawidłowo ustawiona zbieżność kół jak i geometria zawieszenia jest kwestią priorytetową dla Waszego bezpieczeństwa oraz mniejszych wydatków na eksploatację pojazdu.

Objawy źle ustawionej zbieżności kół

Nawet niedoświadczony kierowca jest w stanie rozpoznać, kiedy pojazd, którym się porusza, ma problemy z prawidłową zbieżnością kół. Odczuwalne wady mogą być związane z naturalnym procesem zużywania się komponentów, uszkodzeniem mechanicznym czy być skutkiem nieudanej wizyty w serwisie, gdzie ustawianie zbieżności kół przebiegło niepomyślnie. Ustawianie geometrii kół powinno zostać przeprowadzone, jeśli występują następujące objawy:

 • Głośna i “nienaturalna” praca elementów zawieszenia,
 • niebezpieczny brak stabilności po wjechaniu w dziurę,
 • nieregularne zużycie opon,
 • nieprecyzyjne prowadzenie samochodu,
 • zjeżdżanie samochodu na jedną ze stron,
 • nienaturalne wibracje kół,
 • inne odczucia podczas skręcania w lewo i w prawo.

Dlaczego dobrze ustawiona geometria kół pozwala zaoszczędzić pieniądze ?

Odpowiedzi na to zagadnienie należy szukać w opiniach ekspertów motoryzacyjnych, którzy zaobserwowali jazdę z nieprawidłową geometrią kół i wyciągnęli wnioski co do zaobserwowanych zjawisk. W przypadku problemów z układem jezdnym w pierwszej kolejności cierpią opony, które są zmuszone osiągać większe opory toczenia. Przekłada się to na zintensyfikowane zużycie paliwa oraz gumy. Długotrwała jazda z nieprawidłową geometrią kół wpływa zatem na stan portfela, powodując dodatkowe koszty. Samochód więcej pali, należy częściej wymieniać opony, a rykoszetem dostają także obciążone elementy układu kierowniczego.

Dlaczego warto skorzystać z usługi ustawienia zbieżności kół 3D ?

Jak pokazuje praktyka, ustawianie geometrii kół w technologii trójwymiarowej przewyższa w zaletach tradycyjne serwisowanie i ustawianie zbieżności. Najważniejszym czynnikiem determinującym o korzyściach stosowania geometrii kół 3D jest najwyższa precyzja pomiarów, wykonywanych przez np. urządzenie Pro Geo 3D. Precyzja jest nieporównywalnie większa niż w przypadku zwykłych urządzeń, pozwalających na ustawianie zbieżności czy ustawianie geometrii. 

Posiadamy najnowocześniejszą maszynę do ustawiania kół w 3 wymiarach

Zbieżność kół 3D można bezproblemowo ustawić także korzystając z naszej propozycji – najefektywniejszej maszyny Pro Geo 3D. Na dzień dzisiejszy bardzo niewielu mechaników dysponuje tak nowoczesnym sprzętem a biorąc pod uwagę porównywalną cenę do usługi wykonywanej mniej precyzyjnymi urządzeniami, w naszej opinii, warto skorzystać z propozycji przeprowadzenia innowacyjnej diagnozy układu jezdnego w Państwa samochodzie.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zadzwoń i umów się na wizytę