Skip to content

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Jesteś mieszkańcem Zielonej Góry, a Twoja klimatyzacja w samochodzie nie działa tak jak powinna? To może być znak, że czas ją odgrzybić! Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele wysiłku oraz pracy należy włożyć w odpowiednią pielęgnację auta. Regularne przeglądy oraz uzupełnianie płynów to niestety nie wszystko, przed Tobą również sprawdzanie stanu klimatyzacji oraz wiele innych niezbędnych zajęć. Jeśli zatem masz przeczucie, że Twoja klimatyzacja potrzebuje odgrzybiania, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego na temat usługi odgrzybianie klimatyzacji Zielona Góra.  

odgrzybianie klimatyzacji zielona góra

Co daje odgrzybianie klimatyzacji?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest odgrzybianie klimatyzacji, warto odpowiedzieć na pytanie, co da Ci ten zabieg. Odgrzybianie klimatyzacji pozwala między innymi na:  

  • zachowanie wydajności układu klimatyzacji;
  • usunięcie nieprzyjemnego zapachu wydostającego się z nawiewu;
  • dbanie o własne zdrowie (grzyby mogą powodować nie tylko nasilanie się alergii, ale również problemy z oddychaniem). 

Są to oczywiście tylko niektóre z wielu zalet płynących z regularnego odgrzybiania klimatyzacji. 

Co to jest odgrzybianie klimatyzacji i na czym polega?

Odgrzybianie klimatyzacji to zabieg polegający na oczyszczeniu układu klimatyzacji. Można go wykonać samodzielnie (przy użyciu specjalnej pianki dezynfekującej w sprayu dostępnej w wielu sklepach) lub powierzyć to zadanie specjalistom. Warto jest jasno zaznaczyć, że samodzielne odgrzybianie klimatyzacji sprawdzi się w przypadkach tak zwanego “odświeżania”, oznacza to, że tego typu działanie nie jest w stanie w stu procentach pozbyć się problemu. Jeśli wyczuwasz pierwsze objawy zgrzybiałej klimatyzacji (np. brzydki zapach), powinieneś jak najszybciej udać się do mechanika. 

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji Zielona Góra?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Cóż, w tym przypadku kwestia ceny jest zmienna, ponieważ wszystko zależy od metody odgrzybiania, a także od cennika usług w miejscu, do którego postanowisz się udać. Zakup pianki dezynfekującej to koszt około 50 złotych, natomiast usługa profesjonalnego odgrzybiania w salonie oscyluje w granicach od 100 do 200 złotych (w zależności od metody). 

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Aby móc cieszyć się w pełni sprawną klimatyzacją, zabieg odgrzybiania, powinno się wykonywać  średnio co 12 miesięcy. Dodatkowo należy jasno zaznaczyć, że w przypadku nabycia używanego samochodu, warto jest wykonać odgrzybianie, ponieważ mimo zapewnień sprzedającego, nigdy nie ma się stu procentowej pewności co do tego, kiedy było ono wykonywane. 

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji Zielona Góra?

Odgrzybianie za pomocą pianki trwa maksymalnie kilka minut. Jeśli chodzi o inne metody odgrzybiania, takie jak na przykład ozonowanie (czyli odgrzybianie przy użyciu promieni UV), czas trwania usługi może wydłużyć się do godziny (a nawet kilku godzin, w zależności od oceny przez mechanika).

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Wspomnieliśmy już, że odgrzybiać klimatyzację można różnymi metodami. Do najpopularniejszych z nich należy oczywiście użycie pianki dezynfekującej. Niestety sposób ten nie zawsze daje spodziewane efekty. Wśród dostępnych w wielu salonach metod odgrzybiania można znaleźć ozonowanie. Metoda ta polega na odgrzybianiu przy pomocy promieni UV połączonych z wysokim napięciem, które tworzą razem ozon. Ozon jest w stanie niemal całkowicie oczyścić klimatyzację. Dobrym pomysłem może okazać się również wykorzystanie metody ultradźwiękowej. 

Jeśli zatem interesuje Cię odgrzybianie klimatyzacji Zielona Góra, nie czekaj ani chwili dłużej i już dziś umów się na wizytę kontrolną.